Centrum Pasterskie w Koniakowie

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Miejsce spotkań z tradycyjną kulturą i profesją beskidzkich górali, znane również jako Centrum Produktu Regionalnego. Gospodarze prowadzą kulturowy wypas owiec kilku halach, m.in. Ochodzitej, Magurce czy Podgrapach. Stadko, które ma kilkudziesięciu właścicieli, liczy sporo ponad 1000 sztuk. Z takiej ilości wełny i mleka rzeczywiście można dużo zrobić.

Jednak to nie bogato zaopatrzony sklep góralski (rozmaite sery, wyroby z wełny, ludowe stroje i nie tylko) jest tu najważniejszy, a otwarte na zwiedzanie od kwietnia do października bacówka i gazdówka. Można tu zobaczyć krótką prezentację nt. produkcji tradycyjnych serów, nakarmić zwierzęta - owce, kozy, krowy - i obejrzeć Wystawę Pasterską. Na całkiem liczne zbiory składają się dzwonki, drewniane formy serowe, czerpaki, kotły, puciery, ferule oraz wiele innych naczyń i przedmiotów używanych od wieków przez pasterzy (a także zdjęcia). Można również zajrzeć do pracowni, w której trwa obróbka wełny.

Osoby zainteresowane zgłębieniem prezentowanych w Centrum Pasterskim tematów powinny zainteresować się ofertą płatnych warsztatów, prelekcji i zajęć edukacyjnych. Od poszerzonych wykładów połączonych z degustacją, aż po tradycyjne dla regionu robótki ręczne.

Cennik

Zwiedzanie koniakowskiego Centrum Pasterskiego - bezpłatnie

Prelekcja "Co nam dają owce?" (pół godziny) - 5 zł/os. dla grup 20-osobowych i większych ; mniejsze - 100 zł od grupy

Pokaz "Kto ma owce ten ma sery" (godzina) - 10 zł/os. dla grup 20-osobowych i większych ; mniejsze - 200 zł od grupy

Pokaz "Po nitce do kłębka" (trzy kwadranse) - 10 zł/os. dla grup 10-osobowych i większych ; mniejsze - 100 zł od grupy

Warsztaty "Wełna owcza w rękach młodego artysty" (półtorej godziny) - 20 zł/os. dla grup 10-osobowych i większych ; mniejsze - 50 zł za sesję i 15 zł/os. (za zestaw przyrządów i narzędzi)

Mini przewodnik

Mały pokaz najlepszych góralskich tradycji w Beskidzie Śląskim. A konkretniej tej części, która tyczy się wypasu owiec. Bacówka i gazdówka są otwarte do zwiedzania, jest też tematyczna wystawa. Przygotowano również kilka wzbogaconych programów (warsztaty, zajęcia edukacyjne),skierowane do grup zorganizowanych. Nie brakuje pełnego produktów regionalnych sklepu.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja