Chata Kocyana

W tradycyjnej, drewnianej Chacie Kocyana - przeniesionej w 1930 r. z Wisły Czarnego do Nowej Osady - owoce pracy miejscowych oraz zaolziańskich artystów (m.in. rzeźby, malunki na szkle, hafty i koronki) gubią się pośród mnóstwa przedmiotów obrazujących minioną codzienność Wisły.

W dwóch przedzielonych przelotową sienią pomieszczeniach, miejscowy twórca ludowy Jan Kocyan - znany m.in. z oryginalnej korzenioplastyki czy zabawek z lipowego drewna - udostępnia turystom otwartą w 1987 r. Izbę Pracy Twórczej własnego imienia oraz unikalne lapidarium przeszłości. Opowieść o dawnej Wiśle snują tutaj żelazne garnki, formy na masło i drewniane łyżki, narzędzia stolarskie, bednarskie i kołodziejskie, tradycyjny strój wiślański, piec chlebowy, stare narty, szkolny kałamarz z gęsimi piórami do pisania, drewniany piórnik, liczydło i tabliczka do odrabiania lekcji... a także inne wiekowe przedmioty codziennego użytku oraz dzieła sztuki twórców z regionu. Natomiast przy chacie, wśród kwiatów i ziół, stoją ule - obite na stary sposób korą.

Planując zwiedzanie Chaty Kocyana, warto wcześniej skontaktować się z gospodarzem telefonicznie i ustalić dogodny dla obu stron termin wizyty.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Wstęp do Chaty Kocyana jest bezpłatny - wszelako przy wejściu stoi puszka, gdzie gospodarz zbiera "Datki na rozwój chatki".

Mały zabytek beskidzkiej architektury i muzeum folkloru jednocześnie. Budynek to unikatowa w czasach współczesnych drewniana chata, w 1930 r. przeniesiona w całości z Wisły Czarnego do Nowej Osady. W 1987 r. swoją pracownię artystyczną urządził tutaj Jan Kocyan. Rzeźbiarz-plastyk przygotował również wystawę z wielu starych, dawno nieużywanych przedmiotów.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz