CKiS Dwór Kossaków

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Galeria sztuki i instytucja wzbogacająca życie kulturalne regionu poprzez najróżniejsze imprezy i warsztaty. Instytucję założyła Fundacja imienia Zofii Kossak, a na jej siedzibę wybrano dawny, rodzinny dwór powieściopisarki.

Otwarta w 2011 roku wystawa ma bardzo nowoczesny i przystępny charakter. Z szerokim wykorzystaniem multimedialnych instalacji prezentuje życie i dorobek artystyczny kilku pokoleń rodziny. Obrazy i rysunki słynnego Juliusza Kossaka, malarska twórczość Jerzego i Tadeusza, wiersze Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, satyry Magdaleny Samozwaniec, wreszcie książki i działalność społeczna Zofii Kossak. W centrum zadbano również o specjalną wystawę dla dzieci - bohater “Przygód Kacperka góreckiego skrzata” mieszkał właśnie w Starym Dworze.

A skoro już o folwarku w Górkach Wielkich mowa, to cały późnobarokowy zespół dworski funkcjonuje jako zabytek. Posiadłość wybudowano najprawdopodobniej na przełomie XVI i XVII wieku, w XVIII stuleciu przeszedł poważną przebudowę, a Kossakowie nabyli ją w 1922 r. W wyniku zniszczeń wojennych i dewastacji w latach ‘50, piękna niegdyś rezydencja popadła w totalną ruinę. W 1989 r. ruszyły prace nad przywróceniem dworu do czasów największej świetności.

Wstęp do Dworu Kossaków jest wolny - zarówno na ekspozycje stałe, jak i pewną część organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki koncertów, przedstawień, występów itp. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rezerwację terminu zwiedzania, aby uniknąć nagłego i nikomu niepotrzebnego tłoku.

Mini przewodnik

Instytucja propagująca kulturę i jednocześnie galeria sztuki, prezentująca przede wszystkim życie i twórczość niezwykle uzdolnionego artystycznie rodu Kossaków. Z naciskiem na powieściopisarstwo Zofii, wnuczki słynnego malarza Juliusza Kossaka. Wystawy stałe szeroko wykorzystują nowoczesne multimedia, a cały późnobarokowy dwór wpisano do rejestru zabytków.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja