Izba Leśna - Muzeum Turystyki PTTK na Przysłopiu

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Najstarszy spośród wszystkich zachowanych drewnianych budynków w granicach Wisły. Powstał w 1863 roku, jako leśniczówka i domek myśliwski dla łowców polujących na głuszce. Dziś mieści się tutaj jedna z dwóch części prowadzonego przez Baraniogórski Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK “U Źródeł Wisły” muzeum.

Ekspozycja w Izbie Leśnej ma charakter przede wszystkim przyrodniczy. Wystawa skupia się na bliższym zaprezentowaniu roślin i zwierząt, które mogą spotkać turyści wędrujący po beskidzkich lasach. Są też przedmioty związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem w górach i uprawianiem górskiej turystyki.

Drugim muzealnym budynkiem jest mieszcząca się również na Przysłopiu siedziba BOKTG, wybudowana w 1951 r. jako część górskiego schroniska. Tutaj eksponaty są związane przede wszystkim z działalnością PTTK, historią tej organizacji w regionie oraz folklorem Beskidu Śląskiego. Zgromadzono tutaj m.in. rozmaite odznaki, pocztówki, zdjęcia, książki, przewodniki i inne wydawnictwa turystyczne, dawne sprzęty gospodarskie i pasterskie, ludowe stroje, kolekcję wiekowych nart i podobne rzeczy.

Izba Leśna na Przysłopiu zazwyczaj jest otwarta w każdą sobotę i niedzielę, od maja października. Dlatego zdobycie Baraniej Góry warto zaplanować sobie na weekend.

Mini przewodnik

Najstarszy wśród drewnianych zabytków Wisły, z historią sięgającą 1863r. Początkowo Izba Leśna służyła jako schronienie leśniczego i myśliwych polujących na głuszce. Dziś mieści się w niej ekspozycja przyrodnicza, przedstawiająca lokalną florę i faunę. Część przedmiotów związana jest z historią górskiej turystyki - jak cała wystawa w sąsiedniej siedzibie BOKTG.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja