Izba Regionalna u Brzezinów w Cisownicy

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Niewielki skansen na terenie gospodarstwa agroturystycznego, założony we wrześniu 2001 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Cisownicy. Ta niepozorna wieś pojawia się w dokumentach po raz pierwszy w 1305 r., prowadził przez nią szlak solny, a w XVIII i XIX wieku działały tutaj kopalnie żelaza. Izba Regionalna pokazuje, jak dawniej wyglądało życie w tej miejscowości z bujną historią.

Większość eksponatów zgromadzonych w drewnianej, typowej dla Śląska Cieszyńskiego beskidzkiej chacie, pochodzi z początków XX stulecia. Są to narzędzia i przedmioty niegdyś niezbędne w życiu, na wsi - m.in. rozmaite naczynia i formy, drewniane zabawki, góralskie instrumenty muzyczne, ludowe stroje (spora kolekcja nakryć głowy),quasi-zabytkowe piece etc. Szczególnie interesujące wydają się żarna do mielenia zboża oraz słomioki, czyli słomiane formy do pieczenia chleba. Warto też zajrzeć do komory z glinianym klepiskiem, służącej oryginalnie jako spiżarnia.

Mini przewodnik

Mały, prywatny skansen prezentujący wiejskie życie na Śląsku Cieszyńskim w początkach XX w. Izba Regionalna mieści się w tradycyjnej dla tej części Beskidów, drewnianej chałupie. W środku - spora kolekcja narzędzi rolniczych, kuchennych sprzętów, elementów ludowego ubioru i innych przedmiotów codziennego użytku. Bodaj najciekawsze są słomiane formy chlebowe.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja