Jezioro Czerniańskie

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Nieopodal Pałacyku Prezydenta, pośród zielonych wzniesień Beskidu Śląskiego, u podnóża Baraniej Góry (1220 m n.p.m.) wygląda piękne, zielone oko Jeziora Czerniańskiego o powierzchni 360 m².

Niestety nie można się w nim kąpać, poszaleć na łódce, kajaku, ani na wodnym rowerze. Jezioro jest bowiem sztucznym zbiornikiem retencyjnym, stanowiącym także rezerwuar wody pitnej. Powstało w latach 1968-73, na skutek spiętrzenia wód Białej i Czarnej Wisełki poprzez wzniesienie sięgającej 37 metrów zapory. Wiedzie po niej deptak spacerowy, z którego przyjemnie jest podziwiać jak to niedostępne jezioro ponętnie faluje i rozsiewa wokół siebie szuwarowe zapachy.

Mini przewodnik

Akwen powstał w wyniku działalności człowieka - w latach 1968-73, w wyniku wybudowania wysokiej na 37 metrów zapory na Czarnej Wisełce oraz Białej. Spiętrzone wody rzek utworzyły jezioro o powierzchni 360m². Jezioro Czerniańskie pełni funkcję zbiornika retencyjnego oraz zapasu wody pitnej - dlatego też turyści mogą korzystać wyłącznie z walorów krajobrazowych.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja