Kościół Jana Chrzciciela

Późnobarokowa świątynia z końcówki XVIII wieku, do rangi zabytku wyniesiona w 1949 roku. Z zewnątrz trójnawowy kościół być może nie wywiera większego wrażenia - nie licząc frontu z kilkoma architektonicznymi zdobieniami i ciekawie zaprojektowaną dzwonnicą z zegarem - za to w środku pełen jest pięknych dzieł sztuki sakralnej z wielu różnych dziedzin.

Kościół pod wezwaniem Jana Chrzciciela w samym centrum Brennej wybudowano ok. 1796 roku, po wieloletnich staraniach o uzyskanie zgody samego cesarza, która w tamtych uwarunkowaniach społeczno-politycznych była absolutnie niezbędna. Świątynię postawiono na miejscu dawnej jezuickiej kaplicy z 1719 r.

Wnętrze i jego wyposażenie w estetyczny sposób łączy barokowe bogactwo z elementami klasycystycznymi. Szczególnie liczne są obrazy i malunki z wizerunkami świętych, np. “Chrzest Jezusa w Jordanie” autorstwa Stanisława Jastrzębskiego na ołtarzu głównym, czwórka ewangelistów z ambony, “Święta Rodzina” umieszczony na i wiele, wiele innych. Sporo jest też kunsztownych figur i rzeźb. Dużą wartość prezentują także organy z 1897 r., zbudowane przez braci Riegerów.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Zabytek z ostatnich lat XVIII w., oficjalnie poświęcony w 1796 r. Raczej skromny z zewnątrz, za to niebywale efektownie przystrojony od środka. Kościół Jana Chrzciciela w Brennej prezentuje fascynującą mieszankę baroku i klasycyzmu. Ze zgromadzonych dzieł sztuki sakralnej na wyróżnienie zasługują ambona, ołtarz główny z obrazem chrztu Jezusa oraz organy Riegerów.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz