Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Wspaniały zabytek sakralny z drugiej połowy XVIII stulecia, który pod słynną Przełęcz Kubalonkę trafił dopiero w latach 1957-58. Przed przeniesieniem świątynia znajdowała się w Przyszowicach - okolice Gliwic - a wybudowano ją ok. 1779 roku jako kościół cmentarny.

Istebniański przybytek pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego to konstrukcja zrębowa, zwieńczona dwuspadowym dachem i barokową sygnaturką. Co ciekawe przez pewien czas mieściło się tutaj muzeum górnośląskiej sztuki sakralnej, parafię erygowano dopiero w 1983 r. Dziś wyposażenie jest znacznie uboższe niż za czasów muzealnych, ale wciąż jest na czym oko zawiesić - większość elementów prezentuje barokowy styl, datuje się je na XVII i XVIII wiek. Np. ołtarz główny czy ambona z 1697 r., warto też zwrócić uwagę na ludowe rzeźby.

Naturalnie kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.

Mini przewodnik

Jeden z najciekawszych zabytków sakralnych w regionie - wprawdzie kościółek przeniesiono pod Kubalonkę w latach 1957-58, to pochodzi on z 1779 roku. W pierwszych latach w Istebnej służył jako muzeum sztuki sakralnej, ale dość szybko stał się na powrót świątynią. Drewniany, barokowy przybytek posiada na stanie kilka elementów wyposażenia z XVII i XVIII wieku.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja