Kościół św. Józefa na Mlaskawce

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Sakralna budowla ze Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego, przeniesiona tutaj w 1997 roku z niedalekiego Trzycatka (część Jaworzynki). Kościół, któremu pierwotnie patronowała Matka Boska Frydecka, zbudowano w 1948 r. jako dziękczynne wotum mieszkańców za ocalenie z pożogi II Wojny Światowej.

Technicznie obiekt wzniesiono zgodnie z beskidzkimi tradycjami, a w udekorowaniu jego wnętrz czynny udział brali góralscy artyści. Kościół to tradycyjna budowla zrębowa, z czworoboczną wieżą na wysokości kruchty i namiotowym dachem - oryginalnie pokrytym gontem, który później wymieniono na blachę. Wśród dzieł sztuki ludowej i sakralnej zdobiących środek, na najwięcej uwagi zasługują obrazy patronów (MB Frydecka, św. Józef),krzyż na ołtarzu głównym, stacje drogi krzyżowej oraz tabernakulum.

Kościół św. Józefa w istebniańskim przysiółku Mlaskawka formalnie stanowi filialną świątynię parafii Matki Boskiej Fatimskiej, z główną siedzibą na Stecówce.

Mini przewodnik

Bardzo tradycyjna, góralska i beskidzka w wielu aspektach świątynia, wpisana w przebieg śląskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Zrębowy kościółek, udekorowany sakralnymi dziełami sztukiludowej, zbudowano w 1948 r. (pod wezwaniem Matki Boskiej Frydeckiej) w pobliskiej Trzycatce jako dziękczynienie za przeżycie II WŚ. Do Mlaskawki przeniesiono go w 1997 r.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja