Kościół Wniebowzięcia NMP
- Adres Lipowa 7
43-460 Wisła - Telefon+48 338 552 465
- E-mailparafiawisla@gmail.com
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Efektownie prezentująca się świątynia, o historii sięgającej pierwszej połowy XV stulecia. Jednak współczesna budowla nie ma praktycznie nic wspólnego z przybytkiem z 1444 roku. Dzisiejszy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wiśle powstał w praktycznie od nowa w 1865 r., a po upływie 105 lat przeszedł bardzo poważną przebudowę.
Pierwszy wiślański kościółek był najprawdopodobniej cmentarną kaplicą (tak każą przypuszczać kroniki parafialne z Ustronia),wybudowaną z drewna i krytą gontem. Ta budowla wielokrotnie “zmieniała wyznanie”, w wyniku reformacji, kontrreformacji, jezuickiej misji rekatolizacyjnej księdza Leopolda Tempesa (z 1718 r.) na Śląsku Cieszyńskim i podobnych wydarzeń historycznych.
Z czasem stan niszczejącej konstrukcji stwarzał coraz poważniejsze ryzyko jej zawalenia się. Jednym z inicjatorów zburzenia wiekowej świątyni i wzniesienia nowej, murowanej był Rath von Kalkberg, pełniący funkcję administratora komory w Cieszynie. W 1851 rozpoczęły się prace budowlane, podjęto również decyzję o patronacie nowego kościoła.
W 1970 r., ze względu na rosnącą popularność Wisły jako kurortu, zdecydowano o powiększeniu i unowocześnieniu przybytku. Zachowano przy tym XIX-wieczną, neogotycką stylistykę. Wewnątrz warto obejrzeć duże witraże oraz obraz ilustrujący moment Wniebowzięcia NMP.
Przybytek w stylu neogotyckim, którego dzieje zaczynają się już 1444 roku. Wtedy to zbudowano pierwszy wiślański kościółek - drewnianą kaplicę cmentarną. Kilkaset lat później budowla była już w takim stanie, że należało ją wyburzyć i zbudować od podstaw nową, murowaną świątynię. Prace toczyły się w latach 1851-65, a w 1970r. przeprowadzono poważną modernizację.
Opinie