Muzeum Chirurgii w Śląskim Szpitalu Reumatologicznym

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Intrygująca wystawa o powierzchni 200 metrów kwadratowych, założona przez dyrektora szpitalnej placówki w Ustroniu w 2012 roku. Blisko pół tysiąca eksponatów prezentuje ponad 200 lat historii i rozwoju niezwykłej dziedziny medycyny, jaką niewątpliwie jest chirurgia.

W muzeum pokazywane są najróżniejsze przedmioty i narzędzia, wykorzystywane w działaniach leczniczych i profilaktycznych. Od implantów i protez, przez tematyczne książki, czasopisma oraz grafiki i ryciny, aż po preparaty anatomiczne. Nie brakuje też przedstawienia sylwetek szczególnie zasłużonych lekarzy i wynalazców. Jest też parę filmów - w tym zabiegu dokonywanym na mózgu - oraz stosowna dla sal operacyjnych oprawa dźwiękowa.

Do najcenniejszych eksponatów na wystawie zalicza się pierwszą polską endoprotezę stawu biodrowego (projekt gremium pod przewodnictwem dr. med. Janusza Daaba),stół operacyjny profesora Wiktora Brossa i płucoserce zbudowane przez prof. Tadeusza Paliwodę (i jego zespół). Duże wrażenie wywierają dwie inscenizacje operacji - jedna z XVIII-wiecznymi cyrulikami, druga zgodna ze standardami końcówki XX stulecia. Dodatkową atrakcją jest możliwość zrobienia sobie zdjęcia w uniformie chirurga.

Ze względu na tematykę i całkiem realistyczny charakter ekspozycji, osoby poniżej 15 roku życia mogą zwiedzać ustrońskie Muzeum Chirurgii tylko pod opieką dorosłego. A tym, którym słabo się robi na widok krwi, wyobraźnia może poważnie zakręcić w głowie (i w żołądku).


UWAGA!!! USTROŃSKIE MUZEUM CHIRURGII POZOSTAJE "NIECZYNNE DO ODWOŁANIA".

Cennik

Bilety wstępu do Muzeum Chirurgii:

  • normalny - 5 zł
  • ulgowy - 3 zł
  • opcjonalne zdjęcie w uniformie chirurga - +10 zł
Mini przewodnik

Fascynująca prezentacja historii i przemiany, jaką w ciągu 200 lat przeszła jedna ta dziedzina medycyny. Muzeum Chirurgii zajmuje dwie spore sale (razem 200 m²),pełne ciekawych przedmiotów, narzędzi i informacji. Można zobaczyć m.in. tematyczne filmy, dwie realistyczne inscenizacje operacji (z XVIII i XX w.),pełne szczegółów ryciny czy przełomowe wynalazki. UWAGA - od 20 VII 2015 r. "nieczynne do odwołania".


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja