Muzeum Świerka Istebniańskiego

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Szkółka leśna Wyrchczadeczka i bank genów świerkowych Nadleśnictwa Wisła, zlokalizowane na malowniczym wzniesieniu oddzielającym doliny potoków Krężelka i Czadeczka. Cały kompleks to świetny przykład na to, jak połączyć typową hodowlę z placówką edukacyjną.

Świerk istebniański przez spore grono naukowców, leśników i przedstawicieli kilku innych związanych z drzewami oraz drewnem dziedzin - np. wytwórców instrumentów lutniczych - uznawany jest z najlepszą odmianę tego gatunku na świecie. Charakteryzuje się nie tylko urodą, ale też ogromną wytrzymałością. I tak szkółka leśna zajmuje się hodowlą i ochroną wyjątkowych świerków, a działające na jej terenie muzeum prezentuje szereg różnych ciekawostek: zarówno biologicznych, jak też historycznych i dotyczących regionalnejkulturyludowej.

Odwiedzając Muzeum Świerka Istebniańskiego, koniecznie trzeba zajrzeć do części pokazowej w Wolierowej Hodowli Głuszców. Podstawowym celem istnienia tej instytucji jest zwiększenie liczebności tych ptaków i przygotowanie młodych do życia na wolności. Turyści mogą przyglądać im się z bliska, dzięki zastosowaniu luster weneckich bez wzbudzania niepokoju u tych pięknie upierzonych kuraków. Oczywiście nie brakuje też poświęconych głuszcom materiałów edukacyjnych, w tym multimediów.

Przed przyjazdem do Muzeum Świerka Istebniańskiego dobrze byłoby zadzwonić i uprzedzić gospodarzy leśnej szkółki. Umówieni turyści mogą zobaczyć o wiele, wiele więcej.

Cennik

Wstęp do Muzeum Świerka Istebniańskiego jest bezpłatny (stan na 30 I 2017 r.).

Mini przewodnik

Połączenie hodowlanego banku genów z niewielką, za to posiadającą wyjątkowe eksponaty i informacje wystawą. Szkółka leśna Wyrchczadeczka zajmuje się najlepszymi świerkami na świecie - istebniańska odmiana cieszy się ogromnym uznaniem na całym świecie, nie tylko wśród naukowców. Mieści się tu również Wolierowa Hodowla Głuszców, pozwalająca obejrzeć piękne ptaki.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja