Zabytki w Wiśle

(14)
6.4 km od centrum

Bardzo tradycyjna, góralska i beskidzka w wielu aspektach świątynia, wpisana w przebieg śląskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Zrębowy kościółek, udekorowany sakralnymi dziełami sztukiludowej, zbudowano w 1948 r. (pod wezwaniem Matki Boskiej Frydeckiej) w pobliskiej Trzycatce jako dziękczynienie za przeżycie II WŚ. Do Mlaskawki przeniesiono go w 1997 r.

7.6 km od centrum

Barokowa świątynia z XVIII wieku o ciekawej historii i wspaniałych dekoracjach. Początkowo był to drewniany kościółek, z tego okresu zachowało się parę elementów (krzyż, obraz patrona). W latach 1792-94 wzniesiono większy, murowany przybytek, rozbudowany w latach ‘20 XX w. Wtedy powstały przepiękne polichromie - różne sceny i wzory zdobią niemal całe wnętrze.

5.9 km od centrum

Przybytek w stylu neogotyckim, którego dzieje zaczynają się już 1444 roku. Wtedy to zbudowano pierwszy wiślański kościółek - drewnianą kaplicę cmentarną. Kilkaset lat później budowla była już w takim stanie, że należało ją wyburzyć i zbudować od podstaw nową, murowaną świątynię. Prace toczyły się w latach 1851-65, a w 1970r. przeprowadzono poważną modernizację.

3.6 km od centrum

Jeden z najciekawszych zabytków sakralnych w regionie - wprawdzie kościółek przeniesiono pod Kubalonkę w latach 1957-58, to pochodzi on z 1779 roku. W pierwszych latach w Istebnej służył jako muzeum sztuki sakralnej, ale dość szybko stał się na powrót świątynią. Drewniany, barokowy przybytek posiada na stanie kilka elementów wyposażenia z XVII i XVIII wieku.

11.1 km od centrum

Bardzo góralska z charakteru i wystroju, obecna na wojewódzkim Szlaku Architektury Drewnianej świątynia. To stosunkowo niewielki, trójnawowy kościółek kryty gontem, posiadający czworoboczną wieżę z sygnaturką. Przez wiele lat od II poł. XIX w. była to jedynie kaplica z dzwonnicą, do poważnej rozbudowy doszło w 1965 r. Wnętrze zdobią kunsztowne, liczne ryciny.

4.2 km od centrum

Malowniczy zakątek położony jakieś 1,5 km poniżej Jeziora Czerniańskiego. Małą zaporę można uznać za wstęp do budowy tego zbiornika - powstała blisko 20 lat wcześniej (w latach ‘50 XX w.) przed tamą spiętrzającą Czarną i Białą Wisełkę. Mimo poważnych zmian w regulacji rzeki, wciąż można tu podziwiać 8-metrowy wodospad i efektowny system przepławek dla ryb.

2.0 km od centrum

Najstarszy element w kompleksie Zameczku Prezydenta, pamiętający jeszcze panowanie cieszyńskich Habsburgów. Drewniany kościółek w stylu tyrolskim wybudowano w 1909 roku, wg projektu Albina Prokopa. Niewielką, acz pełną uroku świątynię udekorowano mnóstwem pięknych i wiekowych (nawet z XV w.) dzieł sztuki. Wnętrza regularnie wzbogacają dary par prezydenckich.

10.1 km od centrum

Zabytek z ostatnich lat XVIII w., oficjalnie poświęcony w 1796 r. Raczej skromny z zewnątrz, za to niebywale efektownie przystrojony od środka. Kościół Jana Chrzciciela w Brennej prezentuje fascynującą mieszankę baroku i klasycyzmu. Ze zgromadzonych dzieł sztuki sakralnej na wyróżnienie zasługują ambona, ołtarz główny z obrazem chrztu Jezusa oraz organy Riegerów.

2.1 km od centrum

Wystawny, piękny i zabytkowy, budowany od 1928 do 1931 roku na miejsce drewnianego pałacyku Habsburgów. Zameczek w zamierzeniu był darem Śląska, podkreślającym jedność regionu z Polską. Z prezentu korzystał Ignacy Mościcki, w późniejszych latach przyjeżdżali tu ważni oficjele na różnych stanowiskach. Status prezydenckiej rezydencji obiekt odzyskał w 2002 r.

5.8 km od centrum

Drewniany zabytek w stylu alpejskim, wybudowany w 1898 roku. Elegancki, piętrowy pałacyk z efektowną galerią zewnętrzną postawiono specjalnie dla Habsburgów - członkowie rodziny cesarskiej upodobali sobie ten rejon do polowań na głuszce. Zameczek Myśliwski oryginalnie stał pod Baranią Górą. W 1985 r. został przeniesiony i od tej pory służy jako siedziba PTTK.

3.0 km od centrum

Katolicka świątynia o konstrukcji żelbetowej, wybudowana w 1983r. Wygląda na dużo starszą, a to dlatego że idealnie komponuje się z krytą gontem, ponad 30-metrową wieżą. Drewniana konstrukcja, zwieńczona ostrosłupowym hełmem, powstała oryginalnie dla świątyni w Połomii w 1575r. Do Wisły przeniesiono ją w 1981r., po tym jak zniszczeniu uległ tamtejszy kościół.

5.0 km od centrum

Zabytkowa świątynia luterańska, postawiona w latach 1833-38. Oryginalnie bez 45-metrowej wieży - wybudowanie wysokiej dzwonnicy było prawnie niemożliwe aż do 1861 r. Wnętrze z wszechobecną bielą i nielicznymi złoceniami. Urodą wyróżniają się dwukondygnacyjne galerie, ambona, organy oraz ołtarz główny z kolorowym witrażem, przedstawiającym patronów kościoła.

12.6 km od centrum

Centrum miejscowego kultu maryjnego, który wyraźnie przybrał na sile po serii objawień pod koniec XIX wieku. Maryja miała się ukazać dwunastoletniej wtedy Juliannie Pezdzie pod szczytem Magury. W 1894r. wybudowano drewnianą kapliczkę, a w 1948r. postawiono kamienną świątynię. Salezjańskiemu sanktuarium towarzyszy Grota Matki Bożej z cudownym źródełkiem.