Zameczek Prezydenta

Polowania na głuszce musiały być w Wiśle bardzo popularne, skoro przyjeżdżał tu na nie sam prezydent II RP Ignacy Mościcki (1867-1946). Zatrzymywał się w wybudowanej w latach 1928-31 rezydencji - Zameczku Prezydenta przekazanym mu wraz z tytułem Honorowego Obywatela Wisły (ów tytuł przyznano także m.in. twórcy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Stanisławowi Hadynie).

Zameczek powstał na miejscu drewnianej, spalonej rezydencji Habsburgów, z której to założenia ocalała jedynie drewniana kaplica św. Jadwigi Śląskiej z 1909 r. Został zaprojektowany przez słynnego architekta Adolfa Szyszko-Bohusza. Podczas II wojny światowej wypoczywali w nim niemieccy notable, po wojnie funkcjonował m.in. ośrodek wczasowy dla górników.

Posiadłością głowy państwa stał się znowu w 2002 r. i dzięki staraniom ówczesnego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego przeszedł gruntowny remont. Kiedy nie gości w nim pierwszy obywatel i inne ważne osobistości, można go zwiedzać - Dolny Zamek funkcjonuje obecnie jako hotel i restauracja - zaglądając np. do gabinetu Ignacego Mościckiego. Wystawny, piękny i zabytkowy, Zameczek w zamierzeniu był darem Śląska, podkreślającym jedność regionu z Polską.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Zwiedzanie bezpłatne - od środy do soboty w 3 turach (11:00, 12:30, 14:00) dla grup nie większych niż 25 osób, zgłoszonych i zatwierdzonych przynajmniej tydzień wcześniej (konieczne jest przesłanie kompletnej listy uczestników).

Zwiedzanie odpłatne - do ustalenia z recepcją Zameczku.

Wystawny, piękny i zabytkowy, budowany od 1928 do 1931 roku na miejsce drewnianego pałacyku Habsburgów. Zameczek w zamierzeniu był darem Śląska, podkreślającym jedność regionu z Polską. Z prezentu korzystał Ignacy Mościcki, w późniejszych latach przyjeżdżali tu ważni oficjele na różnych stanowiskach. Status prezydenckiej rezydencji obiekt odzyskał w 2002 r.

Warto sfilmować Zameczek Prezydenta, zająć się tym może firma KM Studio filmy reklamowe Wrocław

Komentarze (0)
Dodaj komentarz