Kilka słów o Wiśle

WISŁA - Miasto i gmina w powiecie cieszyńskim i województwie śląskim. Wisłę zamieszkuje około 11,5 tyś. mieszkańców. Miejscowość ze źródłami rzeki Wisły oraz jej górnym przebiegiem. Duży i znany ośrodek wypoczynku letniego i zimowego. Górny bieg rzeki Wisły, był już zamieszkiwany od XVI i XVII wieku, ale pierwszy dokument wspominający wieś pochodzi z 1615 roku, kiedy to nakazano młynarzowi dostarczyć gonty na dach cieszyńskiego zamku. Przez lata, była to miejscowość drwali i pasterzy. W Wieku XIX nastąpił rozwój turystyki, a pierwszą udokumentowaną wycieczkę na szczyt Baraniej Góry odbył w 1810 roku, późniejszy książę pszczyński Ludwik Anhalt-Coethen. W 1911 roku uruchomiono nowoczesny zakład kąpielowy. W okresie międzywojennym nastąpił rozwój Wisły jako letniska i stacji sportów zimowych. Zimą, Wisła ustępowała jedynie Zakopanemu. Prawa miejskie Wisła otrzymała w 1962 roku. Jest jednym z największych ośrodków luterańskich w naszym kraju i większość mieszkańców jest tego wyznania. Obecnie w Wiśle znajduje się ponad 9 tyś. miejsc noclegowych.

6 WYBRANYCH ATRAKCJI:

  1. REZYDENCJA PREZYDENTA RP "ZAMEK" - Położony na stoku Zadniego Gronia przy drodze z Wisły Czarne do Istebnej i na Przełęcz Kubalonka. Został zbudowany w miejscu nieistniejącego już drewnianego pałacyku myśliwskiego Habsburgów z 1907 roku. Projektantem zameczku był wybitny krakowski architekt prof. Adolf Szyszko-Bohusz w latach 1929-1931. Zameczek był darem ludu Śląskiego, który za pośrednictwem Sejmu przekazał w 1931 roku prezydentowi RP, aby był wykorzystywany przez głowę państwa w celach wypoczynkowych. W czasie okupacji tzw. zamek dolny był ośrodkiem SS. Po wojnie zameczek był własnością Urzędu Rady Ministrów, a potem od 1981 roku różnych organizacji. W roku 2002 ponownie przejęty przez Kancelarię Prezydenta RP.
  2. SKOCZNIA MALINKA - Skocznia narciarska o punkcie K-105, a po przebudowie ma posiadać K-120. Najstarsza skocznia w tamtym miejscu powstała w 1933 roku, a jej pierwszym rekordzistą był Mieczysław Kozdruń, który skoczył na odległość 41 metrów. Potem wielokrotnie skocznie modernizowano. Najdalej na ostatniej skoczni K-105 skakali znani kadrowicze. W czasie Mistrzostw Polski w 2001 roku, Wojciech Skupień ustanowił rekord skoczni skacząc na odległość 112,5 metra, a Robert Mateja skoczył 119 metrów, jednak nie ustał skoku. Przebudowa skoczni miała się zakończyć już wielokrotnie. Najbliższe zawody są już zaplanowane na sezon 2008/2009, po raz pierwszy rozegrane zostaną zawody Pucharu Kontynentalnego.
  3. PAŁACYK MYŚLIWSKI HABSBURGÓW - Pierwotnie wybudowany był na polanie Przysłop w latach 1897-1898 z polecenia arcyksięcia Fryderyka Habsburga. Zamiłowanie do myślistwa skłoniło arcyksięcia do inwestowania w hodowlę głuszców oraz zabudowania dla myśliwych. Gdy kolejno budowane leśniczówki były za małe, wybudowano nową okazałą budowlę w stylu tyrolskim. W czasie pierwszej gościny i polowania, brała udział również żona arcyksięcia - Izabela. Polowanie musiało być udane, bo Izabela ustrzeliła 30 głuszców. Zrujnowany budynek w 1985 roku, przeniesiono do centrum Wisły, a od 1987 roku, służy jako siedziba PTTK.
  4. BARANIA GÓRA - Kopulasty wierzchołek 1220 m n.p.m. wznoszący się nad Wisłą. Jest najwyższym szczytem polskiej części Śląska cieszyńskiego. Na zachód od wierzchołka znajduje się obszar źródliskowy rzeki Wisły. Dwa główne źródła Biała i Czarna Wisła tworzą po połączeniu ze sobą Królową Polskich Rzek - Wisłę. Szczytowe i źródliskowe partie Baraniej Góry, objęte są ochroną rezerwatów przyrody "Barania Góra" oraz "Wisła". Na Baraniej Górze znajduje się węzeł szlaków turystycznych: pieszych i narciarskich dzięki którymi można dotrzeć na Skrzyczne, Stożek Wielki, Przełęcz Kubalonkę oraz Ochodzitą.
  5. SCHRONISKO PTTK NA PRZYSŁOPIE POD BARANIĄ GÓRĄ - Położone jest na wysokości 900 m n.p.m. Pierwszy budynek schroniska powstał w 1898 roku i był drewnianym pałacykiem myśliwskim arcyksięcia Fryderyka Habsburga. Budynek po dewastacji w czasie i po I wojnie światowej, dopiero od 1925 roku mógł ponownie przyjąć turystów. W czasie II wojny światowej, budynek ocalał, a po kilkudziesięciu kolejnych latach eksploatacji powstał nowy trzypiętrowy budynek schroniskowy. Nowe schronisko powstawało w latach 1973 - 1979 i obecnie posiada 60 miejsc noclegowych w pokojach 2,3,4 i wieloosobowych. Stary, drewniany budynek schroniskowy przeniesiono w 1985 roku do centrum Wisły jako siedzibę PTTK.
  6. EKUMENIZM - Często nadużywa się tego wyrazu, ale w Wiśle jest to jak najbardziej zasadne. Wisła jest niezwykłym miastem pod względem religijności mieszkańców. Od początków istnienia osady, mieszkańcy byli ewangelikami. W obecnych czasach na terenie miasta mieszkają wierni 13 kościołów i związków wyznaniowych. Największą grupą wiernych ok. 50 % są luteranie z Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego. Wierni Kościoła Rzymsko-katolickiego, to ok. 30 % mieszkańców, a kolejne 20 % to wyznawcy innych religii. W Wiśle jest 5 świątyń ewangelickich, 5 kościołów rzymsko-katolickich i 4 świątynie innych wyznań.
Dodano: 2016-06-21
Komentarze (0)
Dodaj komentarz