Słowacja samochodem - kraina niezwykłych zamków

Mam dla Ciebie propozycję na weekendową wycieczkę samochodową za naszą północną granicę.  

Słowacja to jedno z najładniejszych miejsc w Europie. Co ciekawe, znajduje się tu wiele wspaniałych zamków. Warto przyjechać na Słowację, aby zobaczyć, choć kilka z nich. 

Przepisy na Słowacji - to musisz wiedzieć

Ograniczenia prędkości niewiele różnią się od tych, na polskich drogach. Różnice są jednak w obowiązkowym wyposażeniu samochodu. Konieczne jest posiadanie:

  • apteczki
  • kamizelki odblaskowej (dla wszystkich osób znajdujących się w samochodzie)
  • trójkątu ostrzegawczego
  • koło zapasowe wraz z zestawem kluczy do demontażu kół i lewarkiem

Każda osoba (także dziecko) powinna posiadać dowód osobisty. Pamiętaj, że część dróg na Słowacji jest płatna, dlatego najlepiej wykupić online winietę i nie zawracać sobie głowy opłatami podczas podróży.

Zamek Orawski

Zamek ten znajdziecie w miejscowości Orawskie Podzamcze, a właściwie widać go nad tą miejscowością, znajduje się na skale na wysokości 112 metrów nad rzeką Orawy. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z XIII wieku. Przez trzysta lat zamek należał do węgierskich królów, jednak od 1556 roku stał się własnością rodu Thurzo. Ród ten bardzo dbał o warownie, stale ją modernizując i ulepszając, dzięki czemu zamek uzyskał swój dzisiejszy wygląd. Co ciekawe w 1800 roku wybuchł pożar, który mocno zniszczył warownię, jednak po II wojnie światowej został on odrestaurowany i dzisiaj jest jedną z ciekawszych atrakcji na Słowacji. Zamek udostępniony jest do zwiedzania. Cena biletów zależy od tego, co chce się zwiedzić. Podczas przechadzki po zamku przewodnicy opowiadają jego ciekawą historię.


Zamek Bratysławski

Bratysława to stolica Słowacji. Jest to jednocześnie jedno z najładniejszych miast na Słowacji. Bratysława posiada wiele ciekawych atrakcji, jednak jedną z najważniejszych jest właśnie zamek Bratysławski. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą już z roku 907. Zamek przez lata był rozbudowywany i modernizowany. W 1811 roku na zamku wybuchł pożar, przez co został on zniszczony. Został on odbudowany po około 140 latach. W zamku można obejrzeć eksponaty Słowackiego Muzeum Narodowego. Wznosi się on na wzgórzu nad rzeką Dunaj. Z zamku rozpościera się przepiękny widok na okolicę.


Zamek w Trenczynie 

Zamek wznosi się nad miastem Trenczyn i jest widoczny już z daleka. Jest to imponująca budowla, która powstała już w XI wieku. Tak jak większość zamków na Słowacji, tak i ten został zniszczony przez pożar w XVIII wieku. Został on odbudowany po II wojnie światowej. Podczas zwiedzania można poznać ciekawą legendę o pięknej Fatimie i królewiczu Omarze, który, aby j uwolnić z rąk właściciela zamku Stefana Zapolya musiał wydrążyć w skale na zamku studnie. Udało mu się to i po około czterech latach mógł zabrać z zamku swoją ukochaną.


Na Słowacji znajdziesz wiele innych ciekawych i niezwykłych zamków oraz ruin z burzliwą historią. Zapraszamy do odwiedzenia Słowacji i jej fantastycznych zamków.

Dodano: 2022-07-04 09:09:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz