Barania Góra

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Na wznoszącą się na południowy wschód od miasta Baranią Górę - drugi najwyższy po Skrzycznem szczyt Beskidu Śląskiego - wiedzie z miasta kilka turystycznych szlaków: zielony przez Wisłę Malinkę i Zielony Kopiec (1152 m n.p.m.),czarny nad Czarną Wisełką przez Przysłop, czerwony z Przełęczy Kubalonka (761 m n.p.m.),żółty przez Cienków Wyszni (957 m n.p.m., szlak łączy się za Zielonym Kopcem ze szlakiem zielonym) i chyba najciekawszy niebieski z Wisły Czarne nad Białą Wisełką. Najciekawszy, ponieważ prowadzi przez Kaskady Rodła, zespół naturalnych wodospadów na Białej Wisełce, których wysokość wynosi od 0,5 do 5 m przy nachyleniu koryta sięgającym od 8 do 10%. Opadające do nich zbocza porośnięte są przez pomnikowe okazy świerków i jodeł.

Na wierzchołek Baraniej Góry, wznoszący się na wysokość 1220 metrów powyżej poziomu morza, prowadzi także ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, która swój początek bierze w Wiśle Czarnem i prowadzi doliną Czarnej Wisełki.

Na zachodnich zboczach góry mieści się obszar źródliskowy Wisły, który wraz z partiami szczytowymi (znajduje się tam 15-metrowa wieża widokowa) chroniony jest w rezerwacie przyrody „Barania Góra” z okazami świerkowego i jodłowego starodrzewu. Poniżej mieści się rezerwat faunistyczny „Wisła”, chroniący cieki wodne Białej i Czarnej Wisełki oraz powstały z ich połączenia odcinek Wisły do ujścia Malinki oraz ciek samej Malinki. Utworzono go ze względu na rodzimą populację pstrąga potokowego.

Mini przewodnik

Jeden z najwyższych - 1220 metrów n.p.m. - i najbardziej interesujących szczytów w całym Beskidzie Śląskim. Na wierzchołek Baraniej Góry prowadzi w sumie 6 różnych wariantów szlaków i tras - w tym ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, pozwalająca lepiej poznać naturalne walory okolicy. Zachodnie stoki tworzą źródlisko Wisły i są objęte ochroną rezerwatu.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja