Kościół Apostołów Piotra i Pawła

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Z uwagi na wielowyznaniowy charakter Wisły, wśród miejsc ważnych na szlaku przybyłego do niej wędrowca, nie powinno zabraknąć kościoła ewangelicko-augsburskiego Apostołów Piotra i Pawła. Świątynia została zbudowana w latach 1833-38 według projektu Edwarda Koerbera, wieża powstała prawie 30 lat później.

Organizacja jej wnętrza – dwukondygnacyjne empory w nawach bocznych, wysunięta przed ołtarz ambona oraz skromny wystrój – białe ściany z delikatnymi złoceniami i witrażowy ołtarz z 1932 r. przedstawiający patronów kościoła - dobitnie świadczą o jej protestanckim charakterze. W kruchcie pod wieżą mieści się kolekcja starodruków protestanckich.

Mini przewodnik

Zabytkowa świątynia luterańska, postawiona w latach 1833-38. Oryginalnie bez 45-metrowej wieży - wybudowanie wysokiej dzwonnicy było prawnie niemożliwe aż do 1861 r. Wnętrze z wszechobecną bielą i nielicznymi złoceniami. Urodą wyróżniają się dwukondygnacyjne galerie, ambona, organy oraz ołtarz główny z kolorowym witrażem, przedstawiającym patronów kościoła.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja