Kurna Chata Kawuloka

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Zabytkowa drewniana chata z 1863 roku, obecna na śląskim Szlaku Architektury Drewnianej. W środku mieści się intrygujący skansen, gospodarze oferują turystom również kilka warsztatów i zabaw do wyboru. Szczegóły - w tym ceny - najlepiej uzgodnić wcześniej przez telefon. Zwiedzanie bez zapowiedzi zwykle kosztuje “co łaska”.

Chata Kawuloka stanowi wręcz modelowy przykład tradycyjnej, góralskiej chaty w Beskidzie Śląskim. Najważniejsze wyróżniki to krycie gontem, wyraźny podział na trzy pomieszczenia sień, izba biała i izba czarna - oraz brak (oryginalnie) komina. To ostatnie rozwiązanie służyło uniknięcia podatku podymnego. Dym z tzw. kurlawego pieca, który stał w izbie czarnej, wydostawał się do wnętrza chałupy.

Dziś w środku można podziwiać interesującą ekspozycję dawnych sprzętów i przedmiotów codziennego użytku. Gliniane naczynia, rolnicze narzędzia, proste meble, żarna do mielenia mąki itd. Na szczególną uwagę zasługują pasterskie instrumenty, m.in. fujara, okaryna, róg, gajdy i inne piszczałki. Oglądanie kurnej chaty można połączyć z bardzo melodyjną prelekcją.

Jeśli chodzi o praktyczne warsztaty, to można tutaj aktywnie uczestniczyć w ubijaniu masła, wyplataniu ozdób z siana, wyszywania koronek koniakowskich i kilku innych czynnościach, które przed wiekami wypełniały czas beskidzkim góralom.

Mini przewodnik

Folklor Beskidu Śląskiego w pigułce, czyli skansen urządzony w tradycyjnej, zabytkowej już chałupie. Kurna Chata to drewniana, pokryta gontem budowla z trzema pomieszczeniami: sienią, izbą białą i przeznaczoną na dymny piec (bez komina) izbą czarną. W środku kolekcja dawnych sprzętów i ciekawych pasterskich instrumentów, gospodarze organizują różne warsztaty.


Opinie

Anonim
10.02.2024 22:16

Anonim
13.08.2023 21:54

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja