Muzeum Beskidzkie

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Skoro za ojca rozwoju Wisły uznaje się zafascynowanego jej ludową kulturą Bogumiła Hoffa, odwiedzając miasteczko po prostu wypada udać się do Muzeum Beskidzkiego im. Andrzeja Podżorskiego, znajdującego się w zbudowanej w 1794 r. karczmie.

Stała ekspozycja placówki dokumentuje bowiem kulturę materialną górali śląskich - oprócz Wisły, także Istebnej, Jaworzynki, Koniakowa i Brennej. Można tam obejrzeć tradycyjne, góralskie stroje, narzędzia do obróbki wełny i lnu, narzędzia kowalskie, bednarskie oraz stolarskie a także gotowe owoce pracy miejscowych rzemieślników. W muzeum zrekonstruowano również wnętrze góralskiej izby. Na wystawach czasowych prezentowane są m.in. fotografie oraz wytwory sztuki ludowej.

Szczególnie zainteresowani tematem mogą skorzystać z biblioteki zawierającej zbiór literatury dotyczącej Beskidu Śląskiego i jego kultury. Placówka funkcjonuje od 1964 r., a człowiekiem który przyczynił się do jej powstania był jej dzisiejszy patron Andrzej Podżorski, nauczyciel w miejscowej szkole, podobnie jak Hoff urzeczony bogactwem góralskiej kultury. Gdyby ktoś po odwiedzinach w muzeum wciąż czuł niedosyt kontaktu z tutejszą ludową kulturą, może udać się do usytuowanej tuż obok Galerii „U Niedźwiedzia” (ul. Stellera 2). Stowarzyszenie „Grupa Twórców Wiślanie” wystawia tam swoje prace, z których większość można zakupić.

W październiku 2010 r. wiślańskie Muzeum Beskidzkie wzbogaciło się o Enklawę Budownictwa Drewnianego. To zespół kilku zrekonstruowanych zgodnie z regionalną tradycją budowlaną warsztatów i chat. Ten mini-skansen tworzą kowalska kuźnia (gdzie praca wre),pasterska koliba, chłopska chałupa oraz pasieka pszczelarska. Dodatkowo latem w enklawie funkcjonuje ciekawy zielnik.

Cała placówka stanowi zamiejscowy oddział Muzeum Śląska Cieszyńskiego, z główną siedzibą w Cieszynie.

Cennik

Wejściówki do muzeum:

  • normalne - 6 zł
  • ulgowe - 4 zł
  • rodzinne - 15 zł

opłata za usługę przewodnicką: 30 zł od grupy

warsztaty i lekcje muzealne: 50-60 zł

Mini przewodnik

Trudno o lepsze miejsce, by poznać bliżej kulturę, folklor i tradycyjne dzieła sztuki stworzone przez śląskich górali. Muzeum Beskidzkie eksponuje m.in. stare fotografie, ludowe stroje, narzędzia rzemieślnicze czy ręcznie wykonane ozdoby. Funkcjonuje również czytelnia, udostępniająca bogatą literaturę. Placówka jest filią Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Blogi

KM Studio potrafi wspaniale utrwalić na wideo Muzeum Beskidzkie kamerzysta na wesele Wrocław


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja