Rynek

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Bijące serce kurortu, centrum życia kulturalnego i towarzyskiego w Wiśle. W połączeniu z sąsiedztwem pełnego zieleni Parku Kopczyńskiego, powstał niebywale klimatyczny zakątek, w którym chce się spędzać czas. Ze względu na na codzienny gwar, liczne kramy z regionalnymi wyrobami, momentami (zwłaszcza wieczorami) magiczny nastrój i parę bardzo ciekawych miejsc.

Rynek w Wiśle powstał w okresie międzywojennym, kiedy miejscowość zaczęła się szybko rozwijać w kierunku turystycznego kurortu. Do pewnego momentu było to również niebywale istotne miejsce dla miejscowego uzdrowiska, ale dawny Dom Zdrojowy już od jakiegoś czasu służy jako kino, restauracja, siedziba miejskiego urzędu czy punkt informacji turystycznej. Przed budynkiem powstała duża, całkiem efektowna fontanna.

Do Domu Zdrojowego warto zajrzeć, przede wszystkim z uwagi na słynną rzeźbę Adama Małysza z białej czekolady - oryginalny pomnik na cześć mistrza skoków narciarskich, przygotowany w 2001 r. przez Stowarzyszenie Cukierników RP. Słodkie dzieło trzeba było zamknąć w gablocie, kiedy próby uszczknięcia sobie kawałka przez turystów stały się zbyt częste - jednemu z fanów udało się odgryźć figurze ucho. Niezwykłe, mające za sobą parę poprawek i rekonstrukcji dzieło waży 330 kilogramów, czuby nart sięgają wysokości 2,5 metra.

Adam Małysz obecny jest również na Alei Gwiazd Sportu, założonej na rynku we wrześniu 2008 r. Pierwsze dwie. wmurowane w deptak tablice z brązu upamiętniają wybitnego skoczka oraz otwarcie zmodernizowanej, dużej skoczni. Kolejne uhonorowane postacie to m.in. Janusz Rokicki, Jan Kawulok, Apoloniusz Tajner, Jan Szturc, Przemysław Saleta czy Jan Legierski.

W obrębie wiślańskiego rynku mieszczą się także ewangelicki kościół Apostołów Piotra i Pawła oraz Muzeum Beskidzkie imienia Andrzeja Podżorskiego - jego istotną częścią jest unikalna enklawa tradycyjnego budownictwa drewnianego.

Mini przewodnik

Tętniące życiem centrum kurortu, które kulturalno-towarzyskiego charakteru nabrało już w międzywojniu. Wtedy ustalił się architektoniczny kształt rynku, razem z dawnym Domem Zdrojowym - dziś godnym uwagi ze względu na figurę Adama Małysza z białej czekolady. W 2008 r. deptak zyskał Aleję Gwiazd Sportu, wyjątkowo ciekawa jest też enklawa budownictwa drewnianego.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja