Ryokan - Muzeum Kultury Japońskiej

Cząstka Kraju Kwitnącej Wiśni i Wschodzącego Słońca żywcem przeniesiona do centrum Beskidu Śląskiego - mimo że z zewnątrz właściwie zupełnie na to nie wygląda. Siedzibą jest bowiem “zwyczajna”, wyremontowana zabytkowa willa w bardzo europejskim stylu.

Otóż nie jest to klasycznie rozumiane muzeum, a starannie wystylizowany pensjonat - “ryokan” to typ japońskiego zajazdu - z bardzo bogatą, prywatną kolekcją. Istnieje jednak możliwość samego zwiedzania Muzeum Kultury Japońskiej, wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i rezerwacji. Nie trzeba zatem tutaj nocować, aby zobaczyć niezwykłą ekspozycję.

A jest co oglądać, właściciele obiektu spędzili w Japonii przeszło ćwierć wieku. Chlubą muzeum jest zbiór ponad 700 figurek ningyo - w uproszczeniu to dalekowschodnia odpowiedniczka syreny. W gablotach znajdują się również kunsztownie zdobione przedmioty z porcelany, wyroby kryte laką, rytualne naczynia, kompletna seria drzeworytów “53 stacje drogi Tokaido” autorstwa Ando Hiroshige (55 obrazów), kimona oraz inne elementy tradycyjnego stroju, japońskie instrumenty, maski i wiele innych, niewątpliwie fascynujących i egzotycznych rzeczy.

Goście muzeum mogą liczyć na ciekawe historie, ciekawostki i anegdoty opowiadane przez gospodarzy.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Połączenie pensjonatu - “ryokan” to typ japońskiego zajazdu - z fascynującą wystawą, udostępnianą również gościom z zewnątrz po wcześniejszej rezerwacji. Właściciele spędzili w Japonii ponad 20 lat, fascynacja tamtejszą kulturą i zaowocowała imponującą kolekcją. W muzeum czekają m.in. setki figurek ningyo, drzeworyty, porcelana i wiele innych, pięknych rzeczy.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz