Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Pod koniec XIX w. zaczęto w Szczyrku budowę kolejnej świątyni. Tradycja łączy jej powstanie z objawieniem Matki Boskiej, jakie pierwszy raz miało miejsce 25 lipca 1894 r. pod szczytem wznoszącej się nad miejscowością Magury (1095 m n.p.m.).

Matka Boska miała się wówczas ukazać dwunastoletniej Juliannie Pezdzie, która wraz z koleżankami zbierała w okolicy grzyby. W tym i następujących potem kilkakrotnie objawieniach, miała przekazać m.in. znaczenie odmawiania Godzinek oraz modlitwy Anioł Pański. Obiecała także, że w miejscu objawień pojawi się źródełko z wodą o cudownych właściwościach, nakazała także wzniesienie w pobliżu kościoła.

Wieść o objawieniach rozeszła się lotem błyskawicy i jeszcze tego samego roku na południowym stoku Magury, na tzw. Górce, skąd rozpościera się wspaniały widok na Skrzyczne, wierni wybudowali drewnianą kapliczkę. W 1948 r. wzniesiono na jej miejscu kościół z kamienia. Opiekę duszpasterską przejęli nad nim księża salezjanie, którzy przybyli z niedalekiego Oświęcimia.

Do godności sanktuarium szczyrkowska świątynia została podniesiona podczas uroczystości Jubileuszowego Odpustu 3 maja 1994 r., w setną rocznicę kultu Matki Bożej na Górce. Wtedy też dokonano jej konsekracji. Tuż przy świątyni Matki Bożej Królowej Polski znajduje się Kaplica Objawienia z zachowanym do dziś bukiem, na tle którego miała ukazać się dziewczynce Piękna Pani. Nieopodal zaś, przy „cudownym źródełku” mieści się Grota Matki Bożej.

Każdego roku do Sanktuarium na Górce przybywają pielgrzymi spragnieni pocieszenia i spełnienia próśb niesionych z nadzieją Matce Bożej. Szczególny był rok 2008 - w maju obchodzono 70-lecie obecności salezjanów w Szczyrku, 12 września miały miejsce uroczystości związane z 60-leciem rozpoczęcia budowy kościoła, a 21 września przeprowadzono koronację czczonego w sanktuarium, znajdującego się w ołtarzu głównym obrazu Matki Bożej Królowej Polski namalowanego przez Stefana Justa z Łodzi w 1960 r. Obraz otrzymał wówczas poświęconą przez Benedykta XVI koronę, w której znajduje się m.in. pierścień z herbem miasta, ufundowany przez mieszkańców Szczyrku.

Mini przewodnik

Centrum miejscowego kultu maryjnego, który wyraźnie przybrał na sile po serii objawień pod koniec XIX wieku. Maryja miała się ukazać dwunastoletniej wtedy Juliannie Pezdzie pod szczytem Magury. W 1894r. wybudowano drewnianą kapliczkę, a w 1948r. postawiono kamienną świątynię. Salezjańskiemu sanktuarium towarzyszy Grota Matki Bożej z cudownym źródełkiem.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja