Schronisko na Stożku Wielkim

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Najstarsze wciąż istniejące polskie schronisko w całym Beskidzie Śląskim, wybudowane w granicznym paśmie Stożka i Czantorii w 1922 roku. Uroczyste otwarcie obiektu miało miejsce dokładnie 9 lipca - nieco ponad 3 lata po tym, kiedy zarząd cieszyńskiego Polskiego Towarzystwa Turystycznego "Beskid" ostatecznie podjął uchwałę o realizacji zamiarów, o których oficjalnie mówiło się już w 1910 r.

Oryginalne plany założenia schroniska na Stożku Wielkim nie mogły dojść do skutku z kilku różnych względów. Ostatecznie budowa ruszyła w maju 1920 r., po zebraniu kwoty niezbędnej na realizację inwestycji - PTT dysponowało raczej skromną sumą, większą część pozyskano w trakcie zbiórki datków. Autorem projektu architektonicznego schroniska był Stanisław Chorubski. Górską noclegownię wielokrotnie modernizowano, za każdym razem zachowując pierwotne kształty i dekoracje w jak największym stopniu.

Aktualnie obiekt dysponuje ponad siedemdziesięcioma miejscami noclegowymi, w pokojach mieszczących od 2 do 8 osób. Jak na górskie schronisko przystało, także "Stożek Wielki" pozwala przespać się wędrowcom na glebie w razie braku wolnych łóżek. Do dyspozycji turystów są także komfortowe łazienki, bufet z salą jadalną na 105 osób (można w niej urządzać dyskoteki),saunę, stół do ping-ponga, miejsce na ognisko i parę innych udogodnień.

Na wyrastający na południowy-zachód od WisłyStożek Wielki (978 m n.p.m.) o charakterystycznym, rzecz jasna stożkowatym kształcie prowadzą z miasta rozmaite szlaki. Z dzielnicy Głębce zielony i niebieski, z centrum kurortu - żółty, natomiast z Przełęczy Kubalonka - czerwony.

Cennik

Przenocowanie w schronisku na Stożku Wielkim kosztuje:

za pokój z łazienką (standard trzygwiazdkowy) - 45-60 zł/os.

za pokój bez łazienki (standard turystyczny) - 30-38 zł/os.

Mini przewodnik

Najstarsza górska noclegownia w Beskidach wśród działających do dzisiaj. Powstała z inicjatywy działaczy PTT, w latach 1910-22. Sama budowa schroniska trwała tylko 3 ostatnie lata. Góra Stożek Wielki znajduje się w paśmie Czantorii, na dzisiejszej granicy Polski z Czechami. Szczyt sięga 978 m n.p.m., a w jego okolicach przebiega całe mnóstwo tras turystycznych.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja