Muzea w Wiśle

(28)
12.1 km od centrum

Skomplikowana i barwna historia miejscowości w pigułce. Wystawy stałe poruszają najróżniejsze tematy, od kultury ludowej po działalność przemysłową - muzeum mieści się w zabytkowej siedzibie dyrekcji XVIII-wiecznej huty (później fabryka części do kultowych Maluchów). Bogatej ekspozycji towarzyszą m.in. Galeria Sztuki Współczesnej i skansen przemysłowo-rolniczy.

12.1 km od centrum

Ryczące jednoślady w stylu retro. Prywatne zbiory zabytkowych motocykli tworzy blisko setka wiekowych maszyn, pochodzących z lat 1905-70. Niektóre po remoncie wyglądają jak nowe, ale nie wszystkie “Rdzawe Diamenty” udało się w całości zrekonstruować. Wystawę uzupełniają motocyklowe części, ozdoby, kaski, gogle i inne przydatne i/lub efektowne gadżety do jazdy.

10.1 km od centrum

Mini-skansen prezentujący kulturę istebniańskich górali i ich codzienne życie w latach międzywojennych. Tworzą go stodoła z lat ‘30 XXw., zrekonstruowana kuźnia oraz kurna chata z 1920r. Drewniana, kryta gontem chałupa kryje wiele ciekawych przedmiotów, kiedyś powszechnie używanych. Muzeum promuje też twórczość ludową, oferuje także rozmaite warsztaty dla grup.

10.6 km od centrum

Połączenie hodowlanego banku genów z niewielką, za to posiadającą wyjątkowe eksponaty i informacje wystawą. Szkółka leśna Wyrchczadeczka zajmuje się najlepszymi świerkami na świecie - istebniańska odmiana cieszy się ogromnym uznaniem na całym świecie, nie tylko wśród naukowców. Mieści się tu również Wolierowa Hodowla Głuszców, pozwalająca obejrzeć piękne ptaki.

4.2 km od centrum

Specjalna galeria, w której zebrano bodaj wszystkie medale, puchary i nagrody, jakie w trakcie swojej sportowej kariery zdobył jeden z najbardziej lubianych Polaków. Dominują nad wyraz liczne trofea za wyczyny na skoczniach narciarskich, ale jest kilka rzeczy związanych z rajdami terenowymi. Zbiory uzupełnia sprzęt Adama Małysza: narty, kaski, buty, itd.

10.0 km od centrum

Przyjemne i pożyteczne w jednym, czyli wiernie odtworzone góralskie gospodarstwo z XIX w., w którym ożywiono regionalne tradycje. Zwłaszcza kulinarne. Kozia Zagroda to nie tylko beskidzka gospoda i sklepik z rękodziełem oraz pysznymi specjałami, ale też warsztaty edukacyjne. Każdy z 3 programów oferuje informacje historyczno-kulturalne i zajęcia praktyczne.

1.3 km od centrum

Mała prezentacja wyjątkowo długich dziejów leśnictwa w rejonie Beskidów oraz specyfiki pracy leśników przed wielu, wielu laty. Za symboliczny początek należałoby uznać działania podejmowane przez Habsburgów w pierwszej połowie XIX wieku. Dwuczęściowa wystawa (sala edukacyjna i odtworzony gabinet leśniczego) mieści się w głównej siedzibie Nadleśnictwa Wisła.

14.5 km od centrum

Mały, prywatny skansen prezentujący wiejskie życie na Śląsku Cieszyńskim w początkach XX w. Izba Regionalna mieści się w tradycyjnej dla tej części Beskidów, drewnianej chałupie. W środku - spora kolekcja narzędzi rolniczych, kuchennych sprzętów, elementów ludowego ubioru i innych przedmiotów codziennego użytku. Bodaj najciekawsze są słomiane formy chlebowe.

7.7 km od centrum

Folklor Beskidu Śląskiego w pigułce, czyli skansen urządzony w tradycyjnej, zabytkowej już chałupie. Kurna Chata to drewniana, pokryta gontem budowla z trzema pomieszczeniami: sienią, izbą białą i przeznaczoną na dymny piec (bez komina) izbą czarną. W środku kolekcja dawnych sprzętów i ciekawych pasterskich instrumentów, gospodarze organizują różne warsztaty.

9.0 km od centrum

Mały pokaz najlepszych góralskich tradycji w Beskidzie Śląskim. A konkretniej tej części, która tyczy się wypasu owiec. Bacówka i gazdówka są otwarte do zwiedzania, jest też tematyczna wystawa. Przygotowano również kilka wzbogaconych programów (warsztaty, zajęcia edukacyjne), skierowane do grup zorganizowanych. Nie brakuje pełnego produktów regionalnych sklepu.

4.6 km od centrum

Połączenie pensjonatu - “ryokan” to typ japońskiego zajazdu - z fascynującą wystawą, udostępnianą również gościom z zewnątrz po wcześniejszej rezerwacji. Właściciele spędzili w Japonii ponad 20 lat, fascynacja tamtejszą kulturą i zaowocowała imponującą kolekcją. W muzeum czekają m.in. setki figurek ningyo, drzeworyty, porcelana i wiele innych, pięknych rzeczy.

6.0 km od centrum

Najstarszy wśród drewnianych zabytków Wisły, z historią sięgającą 1863r. Początkowo Izba Leśna służyła jako schronienie leśniczego i myśliwych polujących na głuszce. Dziś mieści się w niej ekspozycja przyrodnicza, przedstawiająca lokalną florę i faunę. Część przedmiotów związana jest z historią górskiej turystyki - jak cała wystawa w sąsiedniej siedzibie BOKTG.

18.1 km od centrum

Instytucja propagująca kulturę i jednocześnie galeria sztuki, prezentująca przede wszystkim życie i twórczość niezwykle uzdolnionego artystycznie rodu Kossaków. Z naciskiem na powieściopisarstwo Zofii, wnuczki słynnego malarza Juliusza Kossaka. Wystawy stałe szeroko wykorzystują nowoczesne multimedia, a cały późnobarokowy dwór wpisano do rejestru zabytków.

11.4 km od centrum

Filia Muzeum Ustrońskiego, powstała na bazie prywatnej kolekcji książek i dzieł sztuki. Na “Zbiory Marii Skalickiej” składają się m.in. prace regionalnych artystów (np. akwarele i drzeworyty Pawła Stellera), 3500 ekslibrisów, medale, wystawny kobiecy strój ludowy (z kompletem biżuterii), archiwalne zdjęcia i wiele innych, związanych z lokalną kulturą rzeczy.

12.8 km od centrum

Fascynująca prezentacja historii i przemiany, jaką w ciągu 200 lat przeszła jedna ta dziedzina medycyny. Muzeum Chirurgii zajmuje dwie spore sale (razem 200 m²), pełne ciekawych przedmiotów, narzędzi i informacji. Można zobaczyć m.in. tematyczne filmy, dwie realistyczne inscenizacje operacji (z XVIII i XX w.), pełne szczegółów ryciny czy przełomowe wynalazki. UWAGA - od 20 VII 2015 r. "nieczynne do odwołania".

14.8 km od centrum

Muzeum wsi beskidzkiej i żywy skansen, którego specjalnością stało się wytwarzanie zdrowej żywności tradycyjnymi metodami. Pieczenie chleba i podpłomyków, produkcja sera i innych mlecznych wyrobów, zbieranie miodu. Turyści nie tylko obserwują pokazy, okraszone stosownymi informacjami, ale też biorą czynny udział w tej pracy. Wtedy degustacja smakuje wyjątkowo.

9.0 km od centrum

Pracownia artystyczna i Galeria Sztuki Regionalnej, założona przez malarza Tadeusza Ruckiego - a współprowadzona przez jego córkę, specjalizującą się ceramice artystycznej. Można tu obejrzeć nie tylko różnego typu obrazy i zdobione naczynia, ale też instrumenty i koronki. Najcenniejsze dzieła to 11-metrowa trąbita i czepiec z XIX w. W chacie działa też karczma.

5.9 km od centrum

Niezwykle osobiste muzeum po jednym z najlepszych wspinaczy w historii. Jerzy Kukuczka jako drugi zdobył Koronę Himalajów - 14 ośmiotysięczników. Izba Pamięci, założona przez żonę Cecylię, mieści się w ich beskidzkimdomku. Wystawione pamiątki to głównie sprzęt wspinaczkowy, zdjęcia z wypraw, książki i rozmaite nagrody. Czynne po uzgodnieniu telefonicznym.

9.0 km od centrum

Izba Pamięci Marii Gwarek - niezwykle utalentowanej artystki, która z tradycyjnego heklowania uczyniła sztukę o międzynarodowej sławie. Wyrabiane przez nią koronkowe rękodzieła - serwety, firany, obrusy, części stroju itd. - trafiały do ważnych ludzi na całym świecie. Najciekawsza rzecz to niedokończona serweta, zamówiona przez brytyjską królową Elżbietę II.

5.7 km od centrum

Jak wypada porównanie XIX-wiecznych nart z najnowszymi deskami? Można to sprawdzić dzięki zbiorom jednego z ośrodków wypoczynkowych (wstęp wolny). Tworzy je niemal 100 przedmiotów: zarówno narty z różnych epok i dyscyplin, jak też zdjęcia i krótkie informacje historyczne. Bogatą kolekcję - są tu m.in. narty Adama Małysza - uzupełnia mała wystawa etnograficzna.

12.7 km od centrum

Czynna sezonowo - letnie wakacje, zimowe ferie - placówka etnograficzna, powstała z prywatnej inicjatywy Bronisława Palarczyka. Muzeum mieści się w zrekonstruowanym gospodarstwie (chata + stodoła), posiadającym status zabytku. Niektóre elementy drewnianych, zrębowych budowli pochodzą z 1768 roku. Zbiory ilustrują kulturę ludową Śląska Cieszyńskiego.

6.1 km od centrum

Prywatna wystawa prezentująca fascynujące dzieje polskiego spadochroniarstwa. Tak wojskowego, jak i cywilnego. Wśród zbieranych od 1978 r. (a pokazywanych od 2003 r.) przedmiotów znajdują się rozmaite naszywki, odznaki, medale, mundury, hełmy, archiwalne zdjęcia i dokumenty czy broń - patronem muzeum jest Adolf Pilch, jeden z cichociemnych w czasach II WŚ.

7.1 km od centrum

Nowoczesne muzeum przyrodnicze Nadleśnictwa Wisła. Efektowne, częściowo interaktywne wystawy i instalacje pozwalają bliżej poznać beskidzką faunę i florę. Z kolei w przyległym Ogrodzie Roślin Beskidu Śląskiego można spędzić czas tak, jak w pięknym parku. Ciekawym dodatkiem do LOEE jest szkółka malarska, organizująca zajęcia dla dzieci i wystawy ich prac.

18.2 km od centrum

Uroczy zakątek przesiąknięty artystycznym klimatem - dawny domek pisarki, przekształcony w muzeum biograficzne. Dzięki zbiorom przekazanym przez rodzinę i państwo, udało się wiernie odtworzyć ostatnie mieszkanie i pracownię Zofii Kossak, krewnej słynnych malarzy. Muzeum posiada m.in. domowe wyposażenie, bogatą biblioteczkę, dzieła sztuki i wystawę biograficzną.

2.9 km od centrum

Spora kolekcja aptekarskich przyrządów z XIX wieku, odkryta w trakcie domowych porządków. Prezentowane w góralskiej chacie (dawnej kuźni) eksponaty były własnością Pawła Cienciały - absolwenta Uniwersytetu Wiedeńskiego, założyciela pierwszej apteki w Wiśle. Zbiory tworzą m.in. sauna komorowo-ziołowa, drewniany stetoskop, fiolki, tablice ziół, książki etc.

18.6 km od centrum

Nowoczesna placówka intrygująco przedstawiająca sekrety warzenia piwa, dzieje jednego z najważniejszych zakładów przemysłowych oraz historię tworzenia popularnej marki. Browar powstał w 1856 r., założone w dawnych piwnicach leżakowych muzeum założono na jego 150-lecie. Istnieje możliwość zobaczenia produkcji z bliska i degustacji piwa - oczywiście dla dorosłych.

0.9 km od centrum

Mały zabytek beskidzkiej architektury i muzeum folkloru jednocześnie. Budynek to unikatowa w czasach współczesnych drewniana chata, w 1930 r. przeniesiona w całości z Wisły Czarnego do Nowej Osady. W 1987 r. swoją pracownię artystyczną urządził tutaj Jan Kocyan. Rzeźbiarz-plastyk przygotował również wystawę z wielu starych, dawno nieużywanych przedmiotów.

5.2 km od centrum

Trudno o lepsze miejsce, by poznać bliżej kulturę, folklor i tradycyjne dzieła sztuki stworzone przez śląskich górali. Muzeum Beskidzkie eksponuje m.in. stare fotografie, ludowe stroje, narzędzia rzemieślnicze czy ręcznie wykonane ozdoby. Funkcjonuje również czytelnia, udostępniająca bogatą literaturę. Placówka jest filią Muzeum Śląska Cieszyńskiego.